ODPORNE NA DZIAŁANIE WARUNKÓW ATMOSFERYCZNYCH drzwi zewnętrzne drewniane

ODPORNE NA DZIAŁANIE WARUNKÓW ATMOSFERYCZNYCH drzwi zewnętrzne drewniane

Kompleksowy przewodnik po zwiększaniu efektywności energetycznej i odporności na warunki atmosferyczne drzwi drewnianych zewnętrznych.

Drzwi zewnętrzne drewniane od producenta http://www.art-tom.pl/ montuje się zazwyczaj bez przeróbek w ościeżnicy wrębowej (ościeżnica zachodząca na krawędź drzwi). Rama jest zwykle wyposażona w gumową uszczelkę we wrębie, która zapobiega przeciągom i przedostawaniu się wody dookoła krawędzi. Różnią się one od drzwi zewnętrznych z tworzywa sztucznego lub aluminium. Rozwiązania te mają zwykle zarówno drzwi, jak i ościeżnica, jednak wymagane jest zastosowanie grubej ramy, co nie jest idealnym rozwiązaniem. Drewniane zestawy drzwi zazwyczaj nie są wyposażone w uszczelki pomiędzy progiem ramy a dolną krawędzią drzwi, co naturalnie pozwala wiatrowi i od czasu do czasu wodzie dostać się do środka. Co najważniejsze jednak, ta szczelina u dołu drzwi pozwala na ucieczkę cennej energii z domu (a właściwie zimna z zewnątrz chłodząc temperaturę wewnątrz), co dodatkowo obciąża koszty utrzymania ciepłego domu w chłodne zimowe dni.
Większość ludzi preferuje drzwi zewnętrzne drewniane po prostu ze względu na ich cieplejszy wygląd – są one naturalne, wytrzymałe i ciężkie, dostępne wzory są o wiele bardziej atrakcyjne i sprawiają, że wygląd domu jest bardziej reprezentacyjny. Więc jak można wyposażyć drzwi zewnętrzne drewniane, które będą całkowicie szczelne przed wpływami atmosferycznymi?

Uszczelnienie ramy zewnętrznej

Najpierw należy upewnić się, że wokół zewnętrznej krawędzi ramy nie ma szczelin. Jeśli takie istnieją, stosunkowo łatwo jest je wypełnić pianką budowlaną (należy uważać, aby nie przesadzić, pianka się rozszerza i może wywierać nacisk na ościeżnicę powodując problemy z zamknięciem drzwi), silikonem lub cementem. Jakaś farba i naprawa i jeden problem został rozwiązany.

Uszczelnienie między drzwiami a ościeżnicą (górna i boczna)

Większość ościeżnic zewnętrznych wyposażona jest w grubą uszczelkę gumową (uszczelkę pogodową) o przyzwoitej jakości, dlatego po prostu należy się upewnić, że uszczelka znajduje się na swoim miejscu, nie skręca się, a guma się nie zużywa (zdarza się to rzadko, bo ich trwałość wynosi co najmniej 10-20 lat). Jeśli gumowa uszczelka wymaga wymiany, jest tania i łatwa w montażu.

Jeśli Twój dom znajduje się na ruchliwej ulicy, a hałas dochodzący z zewnątrz przez drzwi zewnętrzne drewniane (http://www.art-tom.pl/) jest nadmierny, możesz użyć dodatkowych uszczelek akustycznych, aby tłumić ten hałas.

W zależności od dokładnego profilu ramy można zastosować uszczelnienie obwodowe narożne lub płaskie uszczelnienie obwodowe.

Uszczelnienie dolnej krawędzi drzwi

Jest to najbardziej krytyczna część i istnieje kilka sposobów, aby upewnić się, że ta część zestawu drzwi jest odpowiednio uszczelniona.
Szczotki do drzwi – Najtańsze, łatwo dostępne w każdym sklepie do majsterkowania uszczelki szczotkowe zamontowane na spodzie drzwi. Zatrzymują one przeciągi, ale nie zapewniają najlepszej ochrony przed warunkami pogodowymi ani efektywności energetycznej – woda i zimne powietrze nadal będą przedostawać się przez nie. Ponadto są one montowane w tym samym miejscu co listwy pogodowe (więcej o listwach poniżej), więc będziesz zmuszony do kompromisu. Ogólnie rzecz biorąc, jest to produkt dobry cenowo, ale w porównaniu z innymi produktami w tym sektorze jest niewystarczający.
Kompletne systemy progowe – różne systemy montowane na istniejących progach drzwiowych lub całkowicie wymieniające progi drzwiowe. Niektóre z nich zawierają listwy pogodowe, a większość jest przystosowana do dostępu dla osób niepełnosprawnych. Ceny wahają się od 150 do 300 złotych, a montaż, w zależności od konkretnego systemu, może być łatwy lub trudny, a niektóre z nich można zamontować dopiero po całkowitym zdjęciu ościeżnicy i ponownym jej zamontowaniu. Te systemy progów zapewniają doskonałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi i są ogólnie bardzo dobre, jedyną niewielką wadą jest fakt, że wszystkie części są widoczne i wymagają zrobienia kroku na drugą stronę.
Uszczelki opuszczane – niezwykle praktyczne urządzenia automatyczne montowane w dolnej krawędzi drzwi (pod spodem). Całkowicie niewidoczne z zewnątrz lub wewnątrz domu, urządzenie wyposażone jest w mechanizm sprężynowy zwalniany przyciskiem, który zwalnia gumową uszczelkę przy zamkniętych drzwiach i cofa uszczelkę, gdy drzwi otwierają się na zaledwie kilka milimetrów. Te opadające uszczelki uniemożliwią przedostanie się powietrza, wody, hałasu, dymu i ognia pod drzwi, a ich koszt waha się od 200 do 500 złotych. Montaż wymaga frezowania w dolnej krawędzi drzwi, ale w tym przypadku jest to dość proste – chwila moment dla każdego doświadczonego stolarza lub majsterkowicza wyposażonego we frezarkę. Istnieje kilka różnych marek oferujących gamę produktów o różnej jakości, a czasem także o różnych metodach montażu. Stosowane są przede wszystkim w drzwiach wewnętrznych do ochrony akustycznej i przeciwpożarowej, dlatego do drzwi zewnętrznych drewnianych polecamy te lepszej jakości z grubymi uszczelnieniami gumowymi. Najlepiej jest go połączyć z listwą przypodłogową, aby zapewnić kompletne i praktyczne rozwiązanie uszczelnienia spodu drzwi.
Listwy przypodłogowe – szeroki wybór listew trójkątnych z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu, montowanych na spodzie drzwi. Ich jedynym celem jest odprowadzenie deszczu spływającego po powierzchni czołowej drzwi od dolnej krawędzi drzwi. Listwy pogodowe nie powstrzymają przedostawania się przez nie przeciągu ani zimna! Są one jednak dosyć skuteczne w odprowadzaniu wody, pozwalając jej opadać na zwykle nachylony próg drzwi, który odprowadza ją dalej. Listwy przypodłogowe są najbardziej efektywne, gdy są montowane bezpośrednio przy dolnej krawędzi drzwi, a zamontowanie ich wyżej (np. ze względu na zamontowaną tam uszczelkę szczotkową) obniży ich efektywność. Można je zamontować niżej, aby jak najbardziej zmniejszyć szczelinę, ale nigdy nie zamkną jej całkowicie w drzwiach otwieranych do wewnątrz (w przeciwnym razie drzwi po prostu nie zamkną się). Bardzo łatwy montaż i niski koszt.

Uszczelnienie innych części drzwi zewnętrznych drewnianych

Sprawdź, czy nie ma szczelin wokół okuć drzwiowych – szczególnie przykręconych za pomocą elementów metalowych, takich jak wizjer drzwi, gałki, klamki, dzwonki drzwiowe i otwory na kable. Jeśli są jakieś szczeliny, użyj silikonu do ich uszczelnienia (możesz dostać różnokolorowy silikon pasujący do koloru drzwi).
Skrzynki na listy – Jeżeli w zestawie drzwi zamontowana jest skrzynka na listy, należy upewnić się, że została ona wyposażona w zabezpieczenie przed wpływami atmosferycznymi. Skrzynka na listy jest w rzeczywistości dużym otworem w powierzchni drzwi i może wpuścić dużo przeciągu i zimna. Można temu zapobiec poprzez zastosowanie skrzynki na listy z tuleją i zintegrowanym systemem zabezpieczającym przed wpływami atmosferycznymi – uszczelnienia gumowe i szczotkowe – lub poprzez dodanie do istniejących skrzynek na listy uszczelnień szczotkowych lub specjalnych energooszczędnych osłon.
Otwory na zamek – Jeżeli drzwi zostały wyposażone w jeden z tradycyjnych zamków w postaci wpustu, to otwór na zamek jest kolejną częścią, która wpuszcza do środka zimne powietrze. Z oczywistych powodów nie można go uszczelnić, ale są osłony z nakładką, którą można użyć, jeśli zamek został już wcześniej wstawiony. Zastosowanie zamka bębenkowego całkowicie eliminuje ten problem.

Obliczanie kosztów i wydajność


Ile mnie to wszystko będzie kosztowało i ile zaoszczędzę na rachunkach za energię? Czy warto?

Cóż, wszystko zależy od indywidualnego scenariusza – od stanu istniejącego zestawu drzwi zewnętrznych drewnianych, od tego, ile ogrzewania jest wykorzystywane i ile jest marnowane z powodu przedostawania się zimnego powietrza z zewnątrz.
Zawsze najlepiej (i najtaniej) jest zaopatrzyć się w odpowiednie produkty z nowymi drzwiami, zamiast montować je później. W większości przypadków połączenie automatycznej uszczelki opuszczanej, listwy pogodowej i odpornej na warunki atmosferyczne skrzynki na listy będzie miało istotne znaczenie i może zwrócić się w ciągu zaledwie roku lub dwóch. Poza tym otrzymasz zwiększoną izolację akustyczną, skrzynkę na listy, która nie będzie trzepotać na wietrze i woda nie przedostanie się do korytarza.
Jeżeli są Państwo zainteresowani którąkolwiek z opisanych powyżej metod zabezpieczania przed wpływami atmosferycznymi, czy to na całkowicie nowych drzwiach, czy też na drzwiach istniejących, prosimy skorzystać tych wskazówek, oraz podziel się z nami, jak to się stało i jaką obniżkę rachunków za energię, którą Państwo osiągnęli. W oparciu o te informacje możemy być w stanie w przyszłości dostarczać dokładniejszych informacji na temat kosztów i wydajności.

Powiązane posty

Napisany przez Justyna Lewndowska | 25 maja 2018
Dlaczego drzwi zespolone są tak popularne?
Wybór nowych drzwi zewnętrznych do domu oznacza zazwyczaj wybór pomiędzy tradycyjnymi drzwiami mahoniowymi, a bardziej nowoczesnymi drzwiami z kompozytu (tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym). Oba są inteligentnymi rozwiązaniami, jednak w...